Gömülü Diş Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömülü dişler, çene yapısının içinde veya altında yer alan dişlerdir. Dişin yüzeyi diş etinden tamamen kaplanmış olabilir veya kısmen dışarı çıkmış olabilir. Gömülü dişler genellikle çene yapısındaki yerleşiminden dolayı sağlık sorunlarına neden olmazlar.

Gömülü Dişlerin Belirtileri

Gömülü dişler ağrısızdır, ancak bazı belirtiler gösterirler. Bu belirtiler arasında baş ağrısı, boyun ağrısı, çene ağrısı, diş eti şişmesi ve diş eti altında sert bir kitle oluşması sayılabilir. Gözle görülür belirtiler diş etinde şişlik meydana getirirler ve yutmakta zorluk çekmeye neden olabilirler. Gömülü dişlerin belirtileri genellikle acil bir tedavi gerektirmez, ancak semptomlarda artış varsa diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Ağrı

Gömülü dişler, çene yapısının içinde veya altında kaldığı için çevredeki diş eti ve dokuların etkilenmesine neden olabilir. Bu durumda ağrı, çene, boyun veya baş ağrısı olarak hissedilebilir. Ağrılar genellikle ara sıra olur ve şiddeti değişebilir. Bazı durumlarda, enfeksiyonlar nedeniyle ağrı artış gösterebilir. Tedavi edilmediği takdirde, ağrılar kronik hale gelebilir.

Gözle Görünen Belirtiler

Gömülü dişlerin belirtileri arasında gözle görülenler, diş eti altında sert bir kitle oluşması ve diş etinde şişlik meydana gelmesidir. Bu durum, diş çevresindeki dokuların enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gözle görülen belirtiler, diş etindeki şişliğin iyileşmemesi ile artabilir ve ağrıya sebep olabilir.

Gömülü Dişlerin Tedavisi

Gömülü dişler, ağrı veya diğer semptomlar yoksa tedavi gerektirmez. Ancak, diş çürümesi veya zarar görmüş diş eti durumunda, cerrahi çıkarma veya izleme gerektirebilir. Cerrahi işlem, lokal anestezi altında yapılır ve ağrı ve şişlik azdır. İzleme, genellikle düzenli diş hekimi ziyaretleri ve röntgen kontrolleri gerektirir. Tedavi, hastanın semptomları, dişin pozisyonu ve çene yapısı göz önünde bulundurularak planlanır.

Cerrahi Çıkarma

Gömülü dişler büyük ağrıya, iltihaplanmaya ve çapraşık dişlere neden olabilir. Bu durumda, cerrahi çıkarma işlemi uygulanabilir. Çıkarılacak dişin konumu ve durumuna göre uyuşturma yapılarak cerrahi işlem gerçekleştirilir. Cerrahi çıkarma sonrası, olası enfeksiyonların önlenmesi amacıyla diş etlerine dikiş atılır. Operasyon sonrasında iyileşme süreci birkaç gün sürebilir.

İzleme

Gömülü dişler, semptomlarını göstermediği için bazen izlenir. Diş hekimi, semptomlar oluşmaya başladığında tedavi edilmesi amacıyla rutin kontroller yapabilir. Ayrıca, gömülü dişler, yakın zamanda çıkmaları beklenen dişler nedeniyle takip edilebilir. İzleme sürecinde diş hekimi, dişin durumunu ve konumunu izleyerek, gerekirse tedavi planı yapar. Genel olarak, izleme yöntemi ile gömülü dişler, ilerideki sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Sonuç

Gömülü dişler doğru zamanda teşhis edildiğinde sorun oluşturmazlar. Belirtiler ortaya çıkmadan önce düzenli diş muayeneleri yapılmalıdır. Gömülü dişler cerrahi çıkarma, izleme, veya hiçbir tedavi gerektirmez. Cerrahi çıkarma gerektiğinde, dişlerin uygun bir şekilde çıkarılması diğer dişlerin çekilmesine veya zarar görmesine neden olmaz.

Yorum yapın

cratosroyalbetbahsegelqueenbetkavbetcasibomimajbetcasibombets10bets10casibombetkanyonbetgarantibetvolecasibomcasibomcasibombets10bets10casibombets10casibombets10bets10casibombets10casibomcasibomcasibombets10bets10pradabetsahabetonwinsahabetonwinbetkanyon